Kilka słów o kartach płatniczych.

Karta płatnicza jest instrumentem płatniczym w formie elektronicznej. Można mieć dzięki niej zdalny dostęp do pieniędzy zgromadzonych na swoim koncie. Można płacić nią w sposób bezgotówkowy za towary u usługi, a także wykonywać transakcje w bankomatach, wpłatomatach, jak też przez internet i telefon. Kartę płatniczą może wydać bank, ale też i niebankowa instytucja finansowa, sieci handlowe, stacje paliw, jak też firmy telekomunikacyjne. Pierwszy raz wspomniano o kartach płatniczych już w latach osiemdziesiątych dziewiętnastego wieku, jednak pierwsza działająca karta płatnicza pojawiła się dopiero po 1945 roku. Pierwsze karty były bardzo podobne do kart płatniczych jakich używamy w czasach obecnych. Pozwalały one na odbieranie towarów i zapisywaniu kredytu na konto klienta. Takie karty były wydawane przez stacje benzynowe i różne większe sieci sklepowe. Pierwsze karty obciążeniowe zostały wprowadzone w 1914 roku przez firmę Western Union. Pierwsze były wykonane z metalu, ale bardzo szybko zamieniono je na plastikowe karty płatnicze. Pierwszy system kart płatniczych powstał w latach pięćdziesiątych. Największy amerykański bank wydał wtedy swoją własną kartę bankową, która obecnie znana jest jako karta Visa. Pierwszy bankomat, z którego można było wypłacić pieniądze powstał w 1975 roku. Osiem lat później STMicroelectronics wprowadził na rynek karty telefoniczne prepaid. Dziś ofertę takich kart ma niemal każdy bank na świecie.

W Polsce pierwsze karty płatnicze jakie akceptowano pojawiły się w latach sześćdziesiątych u należały do organizacji Diners Club. Nie były one jednak wydawane w Polsce, tylko cudzoziemcy przyjeżdzający do Polski z nich korzystali. Akceptowane były głownie w hotelach i restauracjach i w niektórych sklepach. Pierwsza karta identyfikacyjna została wydana w Polsce przez Bank Pekao S.A.. Bank ten również jako pierwszy zainstalował w Polsce bankomat. W 1990 roku Orbis stworzył specjalny dział, którego zadaniem było zajmowanie się akceptowaniem kart płatniczych. W rok później wydano w Polsce pierwszą kartę Visa. Zrobił to Bank Inicjatyw Gospodarczych S.A.

Zobacz także:  Kredyty gotówkowe to są oferty

W dzisiejszych czasach niemal każdy ma kartę kredytową. Jest to tak popularny sposób płacenia w sklepach, że mało kto ma w portfelu prawdziwe pieniądze. Karta kredytowa, jest kartą płatniczą. Jeżeli ja posiadamy mamy na niej przyznany limit kredytowy. Wszelkie operacje jakie wykonany zostaną rozliczone w ramach tego limitu. Karta co-brandet również jest jedną z kart płatniczych. Wydaje ją bank razem z firmą usługowo- handlową. Dzięki takiej karcie klient może korzystać korzyści jakie ma przygotowane dla niego zarówno firma jak i bank. Na karcie znajduje się logo obu instytucji i karta ta łączy się z programem lojalnościowych. Pozwala to na korzystanie z rabatów i promocji na produkty konkretnej firmy do jakiej ta karta należy. Obecnie jest cała masa kart kredytowych. Można je podzielić na wiele grup. Jednym z podziałów jest podział kart płatniczych ze względu na ich sposób rozliczania. Można je również podzielić ze względu na ich funkcje użytkowe, a także ze względu na ich budowę. Karty płatnicze dzielimy także na obszary, gdzie są akceptowane, a także na korzyści jakie można dzięki nim osiągać. Jak widać historia kart płatniczych jest dosyć ciekawa i aż trudno wyobrazić sobie, że kiedyś ich mogło nie być. W dzisiejszych czasach prawie każdy korzysta z kart płatniczych, a dla wielu są one niezbędne, aby wykonać jakąkolwiek transakcję. Jak widać nawet na przykładzie kart rozwój technologii idzie w ekspresowym tempie do przodu.