Dwa podstawowe rodzaje kredytów gotówkowych

Na rynku znaleźć można rozmaite oferty dotyczące kredytów gotówkowych, dlatego też nasz wybór musi być w tym zakresie przemyślany. Nie można pozostawiać go przypadkowi. Podjęcie świadomej decyzji wymaga od nas obeznania w tematyce finansowej, znajomości mechanizmów związanych z kredytami, a także wnikliwej analizy wszystkich czynników, które mogą mieć związek z naszym budżetem. Musimy myśleć wieloaspektowo. Na samym początku trzeba zdać sobie sprawę z tego, że kredyty gotówkowe dzielą się na dwa podstawowe rodzaje. Trzeba znać ich specyfikę.

Kredyt gotówkowy na określony cel

Pierwszą odmianą kredytu gotówkowego jest wariant, w którym środki uzyskane w ten sposób możemy wykorzystać wyłącznie na cel określony w umowie z instytucją bankową. Może się to wydawać niektórym pewną niedogodnością, ponieważ nie mamy pełnej swobody, jeśli chodzi o decyzję, na co spożytkujemy otrzymaną kwotę. Jest to jednak pozorne utrudnienie – zazwyczaj przecież, jeżeli rozważamy kredyt gotówkowy, wiemy już, na co chcemy przeznaczyć pieniądze. Jeśli więc mamy już sprecyzowany wydatek do pokrycia, kredyt gotówkowy na określony cel może być bardzo ciekawym rozwiązaniem. Oczywiście wspomniany określony cel musi pokrywać się z naszymi zamierzeniami. W wielu przypadkach osoby zainteresowane kredytem gotówkowym decydują się na niego w celu pokrycia kosztów remontu, naprawy sprzętu, czy też sfinansowania innego rodzaju przedsięwzięcia. Musimy jednak pamiętać o tym, aby dokładnie zapoznać się z warunkami umowy, aby być pewnym, że dany kredyt gotówkowy na określony cel odpowiada naszym potrzebom i możliwościom.

Kredyt gotówkowy na dowolny cel

Kolejną odmianą kredytów gotówkowych są te propozycje, które obejmują możliwość wykorzystania przez nas środków na dowolny cel. W takim przypadku nie jesteśmy zobligowani informować banku o tym, na co chcemy spożytkować pieniądze. Mamy więc w jakimś sensie większą swobodę decyzyjną, choćby na wypadek, gdybyśmy zmienili zdanie co do naszego wydatku, w ostatniej chwili z istotnych powodów. Kredyty gotówkowe na dowolny cel cieszą się naprawdę dużym zainteresowaniem. Mogą się one przydać w takich sytuacjach jak chociażby chęć zakupu prezentu dla bliskiej nam osoby na określoną kwotę.

Zobacz także:  Kilka słów o kartach płatniczych.

Kredyty gotówkowe mają wiele zastosowań. Niektórzy przy ich pomocy chcą sfinansować luksusowe wakacje, inni natomiast trzymają się kwestii stricte praktycznych i potrzebują środków na remont domu lub mieszkania, albo na inwestycję w potrzebny sprzęt. Często zdarza się również, że musimy dokonać naprawy jakiegoś urządzenia i musimy całe przedsięwzięcie przeprowadzić dosyć sprawnie. Nie ulega wątpliwości, że kredyt gotówkowy w niejednym przypadku może się okazać świetną opcją. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że ma on również swoje wady. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że nie możemy brać na siebie zobowiązań, które są ponad nasze siły, jeśli chodzi o ich spłatę. Niezbędna jest zatem rzetelna analiza parametrów ofert oraz specyfiki naszej indywidualnej sytuacji pod kątem finansowym.